PROJEKTOWANIE EKO-LOGICZNE

Ekologia jest tematem szerokim i coraz ważniejszym w naszym codziennym życiu. W trosce o środowisko naturalne i własne zdrowie zmieniamy swoje przyzwyczajenia – segregujemy śmieci, inwestujemy w kolektory słoneczne, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam żyć w większej zgodzie z naturą, a przy tym oszczędniej.

Od pewnego czasu niezwykle popularny na świecie jest temat domów pasywnych a moda na ekologiczne, energooszczędne budownictwo wkracza także do Polski. Nie każdy z nas może jednak pozwolić sobie na budowę nowego domu, często jesteśmy właścicielami budynku już istniejącego lub mieszkania w bloku. Brak możliwości budowy domu pasywnego nie oznacza jednak, że nie możemy zmienić swojego otoczenia na lepsze – ważne jest bowiem również to, jak ukształtujemy wnętrze, w którym mieszkamy, pracujemy, odpoczywamy.

Większości z nas ekologia we wnętrzach i ogólnie „eko design” kojarzą się przede wszystkim z popisowymi dziełami światowych projektantów wśród których są różnego rodzaju meble z tektury, szklane lub plastikowe butelki tworzące ozdobne lampy oraz inne przedmioty pochodzące z recyklingu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaprojektowane wnętrze może być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale też w znaczącym stopniu wpłynie na poprawę jakości życia i zdrowie mieszkańców, a przy tym będzie przyjazne dla środowiska naturalnego. Przyczynić się do tego może zarówno zastosowanie przyjaznych środowisku materiałów, urządzeń i wyposażenia, jak i takie rozplanowanie przestrzeni, aby w jak największym stopniu wykorzystać jej atuty.

Podstawą ekologicznego wnętrza jest zatem:

• wydajne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej
• maksymalne wykorzystanie światła dziennego
• zastosowanie energooszczędnych urządzeń i technologii
• użycie trwałych i ekologicznych materiałów (mogą być naturalne lub pochodzące z recyklingu)
• troska o jakość powietrza

Jako młodzi architekci wnętrz żywo interesujemy się światowymi osiągnięciami w dziedzinie projektowania. Szczególną uwagę zwracamy na możliwości jakie daje projektowanie ekologiczne, dzięki któremu każdy z nas może wymiernie przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i jego ochrony, równocześnie podnosząc jakość swojego własnego życia i życia swoich najbliższych. Wprowadzając ekologię do wnętrza, w którym mieszkamy, otwieramy sobie drogę do lepszego jutra, bowiem jak głosi stare chińskie przysłowie:

To, co jest zgodne z naturą jest dobre. To, co jest wbrew naturze jest złe.