DLACZEGO WARTO ZATRUDNIĆ ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Jak urządzić mieszkanie, aby było zarówno ładne, jak i funkcjonalne? W jaki sposób połączyć we wnętrzu wszystkie nasze marzenia, potrzeby i preferencje, jednocześnie nie zagracając pomieszczeń? Na jaki kolor pomalować ściany i jakie elementy wyposażenia wybrać, aby optycznie powiększyć przestrzeń? Te i wiele innych pytań zadaje sobie każdy, kto urządza nowe mieszkanie lub remontuje stare. W zasadzie każdy jest w stanie, lepiej lub gorzej, samodzielnie urządzić mieszkanie. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu na nasze wnętrze, nie wiemy w jaki sposób zabrać się za jego wykonanie lub zwyczajnie nie mamy zbyt wiele czasu, żeby się tym zajmować warto skorzystać z usług architekta wnętrz.

W Polsce projektowanie wnętrz w powszechnej opinii wciąż uchodzi za usługę luksusową, ale gwałtowny rozwój rynku nieruchomości sprawia, że ten stereotyp powoli zaczyna zanikać. Związane jest to głównie z rosnącą popularnością zawodu architekta wnętrz i pojawieniem się wielu nowych biur oferujących swoje usługi w tej dziedzinie. Obecnie nawet przeciętnie zarabiająca osoba może pozwolić sobie na zatrudnienie projektanta – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że jego wynagrodzenie stanowi kwotę znikomą w stosunku do ceny samej nieruchomości i kosztów jej urządzenia.

Współpracę z architektem wnętrz warto zacząć jak najwcześniej – najlepiej na etapie zakupu domu lub mieszkania. Dzięki swojej wiedzy projektant podpowie, który lokal będzie korzystniej usytuowany, a także bardziej ustawny i funkcjonalny. Warto również wziąć pod uwagę, że stworzenie projektu wnętrza wymaga sporo czasu i może trwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy w przypadku dużego metrażu. Ponadto wielu deweloperów oferuje swoim klientom możliwość wprowadzenia zmian w układzie pomieszczeń jeszcze na etapie budowy, z czego nieraz warto skorzystać, aby zoptymalizować przestrzeń. Pomoże to uniknąć późniejszych problemów, przeróbek lub często żmudnego poszukiwania kompromisów. Powodem tego jest fakt, że wielu deweloperów i architektów nadmierną uwagę przywiązuje do kosztów, wyglądu zewnętrznego nieruchomości oraz efektywnego wykorzystania działki budowlanej, zaś wnętrze – układ pomieszczeń i instalacji, ma drugorzędne znaczenie.

Dobry architekt wnętrz z całą pewnością dysponuje znacznie większym doświadczeniem i wiedzą na temat szerokiej gamy możliwości, które oferują różne firmy i sklepy. Nieustannie zmieniające się nowości techniczne i technologiczne, wciąż rosnąca ilość materiałów wykończeniowych, mebli, elementów oświetlenia itp., sprawiają, że samodzielne urządzenie mieszkania może pochłonąć ilość czasu znacznie przekraczającą nasze założenia.

Profesjonalny architekt wnętrz każde zlecenie będzie traktować indywidualnie, wysłucha oczekiwań inwestora i na tej podstawie zaprojektuje wnętrze, które będzie odpowiadać jego potrzebom i preferencjom. Aby jednak tak się stało niezbędne jest Twoje zaangażowanie - biorąc aktywny udział w procesie projektowania otrzymasz projekt dostosowany do swoich oczekiwań. Dobry architekt wnętrz nie tylko doradzi jak podzielić i efektywnie wykorzystać przestrzeń, ale pomoże uniknąć wielu błędów i zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na chodzenie po sklepach. Dzięki swojej specjalistycznej wiedzy i znajomości rynku doradzi najlepsze rozwiązania, odpowiednie materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia. Pomoże także wybrać rozwiązania przyjazne dla środowiska, zdrowia i obniżające koszty utrzymania lokalu.

Kolejną niepodważalną zaletą korzystania z usług architekta wnętrz jest możliwość zobaczenia na fotorealistycznych wizualizacjach jak będzie prezentować się gotowe wnętrze i czy wszystkie jego elementy będą ze sobą współgrać, dzięki czemu na etapie realizacji unikniemy kupowania przysłowiowego kota w worku.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, że wielu architektów może polecić sprawdzonych podwykonawców, co pozwoli uniknąć konieczności poszukiwania ekipy budowlanej, a także wielu niepotrzebnych rozczarowań i związanych z tym problemów. Ponadto architekt przeprowadzi nadzór budowlany nad realizacją i dopilnuje, aby wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z projektem. Skorzystanie z usług architekta wnętrz może być także niezwykle opłacalne w przypadku zakupów elementów wyposażenia wnętrz, gdyż projektanci często współpracują z firmami branżowymi i mogą wynegocjować rabaty dla swoich klientów.

Zakup mieszkania lub budowa domu to niezwykle ważny moment w życiu wielu z nas. Dla niektórych to spełnienie marzenia o własnym lokum, dla innych konieczność zapewnienia większej przestrzeni dla rosnącej rodziny. W każdym przypadku wiążemy z tym oczekiwania i nadzieje, chcemy mieszkać zdrowo, wygodnie i bezpiecznie, w atmosferze sprzyjającej pracy i wypoczynkowi, zapraszać gości i znajdywać chwile tylko dla siebie... To nasz DOM, uczyńmy go najlepszym jak się da. Zaś architekt wnętrz może w tym okazać niecenioną pomoc.